Koniec sezonu w ogrodzie, czyli co zrobić z pawilonem i parasolem ogrodowym
Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Sezon wakacyjny za nami. Coraz częściej, zamiast wylegiwać się na tarasie czy w ogrodzie, decydujemy się na spędzanie czasu w cieplejszym domu. Choć w październiku zdarzają się jeszcze ciepłe dni, warto już teraz przygotować się na to, aby wszelkie ogrodowe akcesoria zakonserwować na zimę. To bardzo ważne, jeśli chcemy, aby markizy, parasole czy pawilony przetrwały z nami kilka lat – w końcu nie po to inwestujemy niemałe pieniądze w sprzęt, aby przez zwykłe zaniedbanie co roku wymieniać go na nowy.

Jak przygotować markizę do przetrwania zimy?

Zacznijmy od markiz montowanych zarówno na tarasach domów jednorodzinnych, jak i balkonach w blokach. To, jak zakonserwować je na zimę zależy przede wszystkim od modelu, jaki posiadasz. Większość z nich to produkty całoroczne, niewymagające demontażu po sezonie. Posiadają one estetyczną kasetę, w której można schować materiał i tym samym zabezpieczyć go przed deszczem, wiatrem, a nawet śniegiem. Jeżeli zdecydowaliśmy się na markizę bez tej funkcji, konieczne będzie zdjęcie jej, kiedy temperatury spadną. W obu przypadkach kluczową kwestią jest dokładne osuszenie tkaniny. Zapobiegnie to powstaniu trudnej do usunięcia pleśni.

Tkaniny wykorzystywane do produkcji markiz są najczęściej przystosowane do tego, aby trudne warunki atmosferyczne nie wpływały na ich kondycję – w końcu to produkt wykorzystywany na zewnątrz. Wszystko zależy jednak od jakości danego modelu. Przed zakupem warto dowiedzieć się, czy dany materiał został odpowiednio zaimpregnowany, co pozwoli zainwestować pieniądze w sprzęt, który posłuży dłużej, niż jeden sezon. Oczywiście kluczową kwestią jest także regularne czyszczenie i konserwacja (nie tylko przed zimą!).

Ważne w przygotowywaniu markizy na przetrwanie zimy jest nie tylko wysuszenie i wyczyszczenie materiału (np. z liści czy owadów). Kurz wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, a jeśli zabrudzenia są większe użyć wody z odrobiną delikatnego detergentu. Podczas wiatru czy burz elementy montażowe mogą się poluzować i wpłynąć na stabilność całej konstrukcji. Przed schowaniem tkaniny do kasety, warto więc upewnić się, czy wszystkie śrubki i nakrętki są odpowiednio dokręcone. Nie zapominajmy także o samym mechanizmie otwierającym markizę – nawet jeżeli proces składania i rozkładania poszycia przebiega bez zarzutów czy skrzypień, warto naoliwić części ruchome, takie jak prowadnice, przeguby czy łańcuchy.

Jak prawidłowo zakonserwować pawilon ogrodowy?

Przygotowanie pawilonów ogrodowych na zimę nie jest tak proste, jak w przypadku markiz. Tutaj demontaż konstrukcji jest wręcz konieczny, jeśli zależy nam, aby wiosną znowu cieszyć się z jego obecności w ogrodzie. Niezależnie od modelu, jaki posiadamy, jesienią i zimą warunki atmosferyczne mogą poważnie uszkodzić jego konstrukcję. Jak zatem zadbać o pawilony po sezonie, aby niskie temperatury i wilgoć nie wpłynęły na ich kondycję? Będzie Cię to kosztowało trochę pracy, ale zapewniamy, że warto.

Pierwszym krokiem jest oczywiście demontaż produktu, co jest z reguły prostym procesem. Najlepiej nie wykonywać tego w pojedynkę i trzymać się instrukcji. Metalowa czy aluminiowa konstrukcja powinna zostać dokładnie wyczyszczona i wysuszona. Jeżeli na stelażu pojawiła się rdza (spokojnie, to się zdarza!), nie można pozwolić na dalsze niszczenie. W tym celu wystarczy dokładnie usunąć ognisko (wyszlifować) i zabezpieczyć całość farbą antykorozyjną. Postaraj się nie zgubić żadnych śrubek czy łączeń.

Drugim krokiem jest zabezpieczenie materiału. Nie zaskoczymy nikogo tym, że najważniejsze jest wyczyszczenie poszycia z liści, owadów i zabrudzeń przy pomocy wilgotnej ściereczki z odrobiną detergentu. Warto jednak spojrzeć na metkę czy instrukcję, gdyż większość tego typu tekstyliów można prać w pralce. Po wysuszeniu (Uwaga – nie używaj do tego suszarki!) zalecane jest, aby sięgnąć po środek impregnujący, co zapewni maksymalną ochronę tkaniny. Po tym procesie należy schować całość do torby i przechowywać w suchym miejscu. Większość pawilonów posiada dołączony do zestawu pokrowiec.

Jak prawidłowo zakonserwować parasol ogrodowy?

Choć większość parasoli produkowana jest z materiałów odpornych na wilgoć czy deszcz, mają one pewne ograniczenia. Schowanie ich przed niskimi temperaturami, śniegiem czy nawet intensywnym, jesiennym deszczem jest konieczne, jeśli zależy nam na ich dobrej kondycji na przyszły sezon. Co może się z nimi stać? Materiał może spleśnieć, popękać, stracić kolor i swoje właściwości np. wodoodporność.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie parasola ogrodowego jest oczywiście umieszczenie go w suchym, zamkniętym pomieszczeniu bez wilgoci i pleśni np. garażu czy piwnicy. Najpierw jednak musimy, tak jak w przypadku markiz i pawilonów, wyczyścić materiał z tego, co nazbierało się na nim przez wiosnę i lato. Wszelkie plamy i kurz powinny być usuwane regularnie, nie tylko po sezonie. W tym celu należy zdjąć poszycie ze stelaża i wyprać je ręcznie (w wannie lub za pomocą szmatki z wodą i detergentem) lub w pralce, jeśli producent na to zezwala. Oczywiście po wszystkim trzeba pozwolić tkaninie wyschnąć. Najlepiej sięgnąć także po impregnat, stosując się do zaleceń na opakowaniu.

Nie zapominajmy także o stelażu i jego ruchomych elementach. Tak jak w przypadku markiz, przed schowaniem ich na zimę, warto sprawdzić ich sprawność – płynność zamykania i otwierania tkaniny oraz stabilność. Później wystarczy umieścić całość w pokrowcu i czekać na kolejny sezon.

Podsumowanie

Akcesoria ogrodowe i tarasowe takie jak markiza, pawilon czy parasol mogą służyć nam przez kilka sezonów, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Prawidłowa konserwacja i przechowywanie ich po lecie zapewni im dobrą kondycję, a gdy przyjdzie wiosna, nie będziemy musieli wymieniać elementów czy szorować materiału, aby przywrócić mu dawny blask.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety zewnętrzne, wewnętrzne i inne osłony okienne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here