Jaką lustrzankę kupić

Rozwój smartfonów z wbudowanymi coraz, to lepszymi aparatami fotograficznymi, które pozwalają na robienie całkiem nieźle jakościowo zdjęć, w dużym stopniu wyparł kupowanie aparatów kompaktowych. Czy to jednak oznacza koniec ery aparatu fotograficznego? Zdecydowanie nie. Jeżeli zależy nam na naprawdę wysokiej jakości zdjęć, powinniśmy pomyśleć o zakupie lustrzanki.

Upowszechnienie aparatów lustrzanych

Niegdyś, aparaty lustrzane wymagały od swojego użytkownika konkretnych umiejętności ich obsługi, uwzględniających zarówno dopasowanie obiektywu, ustawienie konkretnych parametrów, jak i znajomości trybów aparatu i użycia ich w konkretnej sytuacji. Obsługa lustrzanek nie była prosta, a ich ceny sięgały zenitu. W dzisiejszych czasach, niesamowity wzrost zainteresowania fotografią, doprowadził do upowszechnienia tzw. lustrzanek. Obecnie, przyzwoity aparat lustrzany można kupić nawet do 1500 zł, a zdjęcia może nim robić każdy, ze względu na mocno rozwinięty tryb automatyczny, nie wymagający ręcznego dopasowywania ustawień. Nie po, to, jednak kupujemy lustrzankę, bo korzystać z trybu „auto”. Sprawdźmy zatem, jaką lustrzankę kupić.

„Bezlusterkowce” dla amatorskich miłośników fotografii

Amatorom, którzy kochają fotografię i uwielbiają uwieczniać pięknie widoki pod postacią zdjęć, jednak nie posiadają rozległej wiedzy teoretycznej na temat profesjonalnej fotografii, ani praktycznych umiejętności obsługi skomplikowanego aparatu lustrzanego i ustawienia odpowiednich parametrów, a chcieliby robić lepsze zdjęcia od tych, które wykonają aparatem kompatkowym, polecamy aparaty bezlusterkowe. Określa się je jako lustrzanki pozbawione lustra. Są one często mylone z aparatami lustrzanymi, ze względu na podobny wygląd, cenę i możliwość zmiany obiektywu. Ich obsługa jest o wiele bardziej prosta, a jakość wykonywanych zdjęć jest zadowalająca i znacznie przewyższa możliwości kompaktów.

Bezlusterkowe aparaty pozwalają na robienie zdjęć w wysokiej jakości, nieraz niewiele ustępującej tym, robionym przez lustrzane cyfrówki. Możliwe to jest głównie za sprawą korzystania z matryc o takiej samej wielkości (standard APS-C lub nieco mniejsze w niektórych modelach Olympusa i Panasonica mikro 4/3). Obiektywy wielu modeli stwarzają również podobną jakość obrazu. Dużą zaletą tych aparatów jest zmniejszony ich rozmiar oraz waga, dzięki temu są poręczne i łatwe do przenoszenia. Dzieje się tak za sprawą braku wbudowanego lustra, a często również wizjera i lampki błyskowej. Przy czym, zarówno wizjer, jak i lampa błyskowa są akcesoriami, które łatwo dokupić.

Jeżeli nasza wiedza o technikach fotografii jest nikła, wybierzmy model z rozbudowanym trybem automatycznym. Szukajmy aparatu z oznaczeniami tego trybu sygnowanymi jako iAuto oraz iAuto+. Ten drugi, jest o wiele bardziej wydajny i pozwala znacznie lepiej kontrolować wykonywane fotografie, np. dzięki możliwości panowania nad rozmyciem tła, nawet jeśli nie znamy się na technicznych szczegółach.

Jaką lustrzankę wybrać na początek?

Jeżeli nie mamy ambicji poznawania wszelkich technicznych szczegółów i umiejętności ustawiania parametrów, a zależy nam na zdjęciach dobrej jakości, wybierzmy bezlusterkowce, które oferują naprawdę przyzwoity efekt, w dobrej cenie. Spośród dobrych bezlusterkowców, warto wybrać, któryś z tańszych modli Samsunga, np. NX2000, który oferuje klientom niską cenę, dobrą jakość wykonywanych zdjęć i dostęp do niedrogich obiektywów.

Bardziej zaawansowanym użytkownikom, polecamy jednak lustrzankę. Dla wielu z nich bowiem, brak wizjera może okazać się dużym problem. Pozwala on lepiej ocenić kompozycję, to, na nim również ujrzymy wszelkie parametry. Wizjer likwiduje także opóźnienie w odtwarzaniu obrazu i problem promieni słonecznych padających na ekran i utrudniających jego obserwację.

Przygodę z lustrzanką z kolei, warto zacząć od, któregoś z późniejszych modeli Nikona D3000, np. D3100 lub D3200. W grę wchodzą również starsze modele o wiele wyższej i bardziej wydajnej serii D5100. Bardziej zaawansowanym użytkownikom polecamy Nikona D7000 oraz dobranie odpowiedniego obiektywu.

Najważniejszym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze zarówno bezlusterkowca, jak i typowej lustrzanki, jest matryca. W podobnej cenie można znaleźć aparaty z bardzo dobrą, wysoką matrycą, jak i z małą, nie dającą pożądanych efektów. Sprawdzajmy zatem dobrze parametry. Wybierajmy modele o matrycy APS-C, jakie oferują produkty Sony, Samsunga, Fuji i 4/3”, jakie znajdziemy w modelach Panasonica i Olympusa. Unikajmy niskiej matrycy o wielkości 1”.

Obiektyw – ważny aspekt

Obiektyw jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość wykonanego zdjęcia. W większości zestawów, dodawane są obiektywy o przeciętnych możliwościach, które sprowadzają się zazwyczaj, jedynie do trzykrotnej możliwości powiększenia obrazu i stwarzają ciemny efekt. Dobrym posunięciem jest zakup obiektywu stałoogniskowego (np. 50 mm ze światłem f/1.8). Koszt takiej inwestycji oscyluje w przedziale 500-1000 zł, ale umożliwi wykonywanie naprawdę dobrych zdjęć, również w nocy.

Warto zatem rozważyć, czy decydujemy się na zakup zestawu, czy też samego body i dokupienie odpowiedniego obiektywu, co wydaje się bardziej rozsądne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here