Jak uzyskać dotacje z Urzędu Pracy na otworzenie firmy?

Co prawda rok 2016 dobiega już końca, jednak masz jeszcze trochę czasu, aby wybrać się do Urzędu Pracy i ubiegać się o dotację na założenie firmy. Jak tego dokonać? Co będzie Ci do tego potrzebne?

Dotacja z Urzędu Pracy przyda się na pewno małym przedsiębiorcom. Wynosi ona około 20 tysięcy złotych, dlatego chętni dla założenia nieco bardziej złożonych start upów mogą być nieco rozczarowani. Wzięcie dotacji z Urzędu Pracy lub Unii Europejskiej stawia również nieco ograniczeń. Do upływu dwóch lat od pobrania dotacji nie możesz podjąć żadnej pracy – zatrudnienia.

Charakterystyka dotacji z Urzędu Pracy

W przeciwieństwie do wzięcia kredytu dotacja z Urzędu Pracy jest bezzwrotną formą zapomogi. To znaczy, że nawet, gdy po zakończeniu biznesu od roku po jego założeniu, nie będziesz zmuszony do zwracania zapomogi.

Dotacje mogą wymagać wkładu własnego. Urzędnicy będą patrzeć na Ciebie i Twój wniosek przychylniejszym okiem, gdy wyłożysz choć symboliczną kwotę na rozpoczęcie działalności.

Wysokość kwoty, jakiej udzielić może Ci Urząd Pracy w formie zapomogi, podlega zmianom. Jest ona zależna od średniej wysokości wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Wysokość wynagrodzenia mnożona jest 4 lub 6 krotnie. Co daje średnio możliwość uzyskania od Urzędu od 18 do 25 tysięcy złotych.

Wnioskując możesz zaznaczyć na jakiej kwocie Ci zależy. Może być ona maksymalna, ale również niższa. Z zapomogi udzielanej przez Urząd Pracy możesz założyć jedynie działalność gospodarczą. Jeśli chcesz otworzyć spółkę, zwróć się o zapomogę do Unii Europejskiej.

Jak otrzymać zapomogę?

Aby otrzymać zapomogę musisz spełniać szereg wymagań ustalanych odrębnie przez lokalne Urzędy Pracy. Najczęściej spotykane wymagania to:

– status zarejestrowanej osoby bezrobotnej,
– brak odmów przyjęcia na staż i brak odmów podjęcia pracy w ciągu ostatniego roku,
– nie posiadasz zawieszonej działalności gospodarczej,
– w ciągu ostatniego roku nie prowadziłeś działalności gospodarczej,
– brak wniosku do innego Urzędu Pracy o tę samą dotację,
– brak zajęć sądowych,
– brak nieuregulowanych zobowiązań,
– brak zawinionych zwolnień z pracy,
– doświadczenie zawodowe lub wykształcenie w ramach zakładanej działalności.

Jak widać jest ich całkiem sporo, a to jedynie przykładowe, gdyż każde miasto – tak, jak wspominaliśmy może posiadać swoje własne ustalenia.

Jeśli wymagania Twojego Urzędu Pracy odnośnie złożenia wniosku na założenie działalności pokrywają się z Twoimi doświadczeniami, może rozpocząć kolejny krok.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek składa się w miejscu (stosownym Urzędzie Pracy), gdzie znajduje się miejsce Twojego pobytu lub zamieszkania, lub tam, gdzie zamierzasz otworzyć działalność.

Mniej przyjemną kwestią jest uzyskanie poręczenia. W przypadku, gdy Twoja firma upadnie przed rokiem od jej założenia Twoi poręczyciele będą zmuszeni do oddania pieniędzy.

Na wyniki wyborów nierzadko przyjdzie Ci poczekać, jednak nie możesz odmówić żadnej ofercie pracy, którą zaproponuje Ci urzędnik – w przeciwnym razie nie spełnisz wymogów do udzielenia Ci zapomogi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here