podłoże do uprawy pieczarek

Hodowla grzybów, pieczarek staje się coraz popularniejsza. W związku z tym dużym zainteresowaniem na rynku cieszy się specjalistyczne podłoże do ich uprawy. Odpowiednio przygotowany grunt stanowi idealną podstawę do uzyskania zdrowych i obfitych plonów – zarówno u profesjonalistów, jak i w przypadku osób, które zajmują się tym hobbistycznie.

Jakie rodzaje podłoża występują na rynku?

Podłoże do uprawy pieczarek, jest bardzo uniwersalnym produktem, gdyż jak wspomniano wcześniej, na jego zakup decydują się zarówno profesjonalni pieczarkarze, jak i początkujące osoby, które chcą spróbować swoich sił w hodowli tego grzyba we własnym domu oraz na swoje potrzeby. Podłoże do uprawy pieczarek Kania i innych profesjonalnych producentów może być przeznaczone do uprawy odmiany białej oraz brązowej. Grzybnia może być pochodzenia krajowego lub zagranicznego. Ponadto zazwyczaj sprzedawane jest ono jako podłoże fazy II (ze wsianą grzybnią) oraz III (z przerośnięta grzybnią). Producenci podstawy pod uprawę pieczarek mogą sprzedawać ją w formie luźnej na tony lub jako ofoliowane kostki, które kupuje się na sztuki. Na życzenie klienta w procesie produkcji podłoża do pieczarek może zostać ono wzbogacone o suplementy pozwalające na uzyskanie lepszych plonów.

Jakie są etapy powstawania podłoża do pieczarek?

Produkcja podłoża do pieczarek to proces składający się z kilku etapów. Właściwe przeprowadzenie każdego z nich, w odpowiedniej kolejności pozwala na uzyskanie gruntu idealnego do hodowli grzybów. Jego podstawę najczęściej stanowi mieszanka słomy, pomiotu kurzego lub obornika końskiego oraz gipsu. Po namoczeniu, wymieszaniu oraz napowietrzaniu są one poddawane procesowi fermentacji. Kluczowe jest, aby zachowane zostały ściśle określone warunki. Dużym wyzwaniem podczas przygotowania podłoża do uprawy pieczarek jest zadbanie o właściwe kontrolowanie tego procesu w warunkach laboratoryjnych. Po sfermentowaniu grunt poddaje się procesowi pasteryzacji w temperaturze pomiędzy 48°C a 85°C. Jest to niezwykle długi etap – może trwać nawet kilka tygodni. Do sfermentowanego i zapasteryzowanego podłoża można wsiać grzybnię, czyli plechę pieczarek, z której rozwiną się plony. Po jego obsianiu możliwe jest dodanie do gruntu składników odżywczych, które pozwolą na zwiększenie efektywności hodowli, jest to jednak opcjonalny krok. Taki grunt zostaje pokryty torfową warstwą. Proces powstawania podłoża do hodowli pieczarek na tym procesie zostaje zakończony. Po około 2-3 tygodniach na powierzchni podłoża zauważyć będzie można pierwsze, niewielkie główki pieczarek, które po kilku tygodniach będą gotowe do zbiorów. Tego typu produkt można przygotować w domu samodzielnie, jednak brak pewnego rodzaju materiałów i narzędzi, jak i niemożność laboratoryjnego kontrolowania zachodzących procesów może sprawić, że powstałe podłoże nie będzie tak dobre, jak to pochodzące od profesjonalistów.

Dlaczego warto wybrać podłoże profesjonalnego producenta?

Od odpowiedniego rodzaju podłoża do pieczarek, jego komponentów, jak i procesu powstawania zależą efekty hodowli. Warto wiedzieć, że dzięki profesjonalnemu przygotowaniu gruntu oraz jego optymalnym cechom, możliwe jest osiągnięcie dużych plonów przy minimalnym nakładzie pracy oraz środków finansowych. Pieczarki będą duże, jędrne i bardzo smaczne. Dodatkowo istnieje szansa imponujących zbiorów w krótkim czasie. Korzystanie z wyrobów profesjonalnych pozwala na zaoszczędzenie czasu, który byłby poświęcony na samodzielne wytworzenie gruntu. Decydując się na współpracę z firmami działającymi w zakresie produkcji podłoża do pieczarek, zyskać można nie tylko wysokiej jakości grunt przygotowany z dbałością o najmniejsze szczegóły, ale i także: możliwość skorzystania z: wartościowych programów lojalnościowych, pomocy doświadczonych doradców, szerszego dostępy do informacji związanych z hodowlą oraz możliwości skorzystania ze specjalistycznego transportu podłoża do hodowli pieczarek.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here