Generowanie prądu dla potrzeb domu

Jednym z rachunków, które niestety musimy systematycznie ponosić jest rachunek za dostarczanie energii elektrycznej. Zdarza się czasami tak, że ich wysokość może nas niestety negatywnie zaskoczyć. Czy można coś z tym zrobić? Oczywiście! Wystarczy zamontować na dachu odpowiednie ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki nim będziemy mogli stać się praktycznie w pełni niezależni od dostawców prądu. Nasz dom stanie się małą elektrownią, która będzie produkowała tyle prądu ile potrzeba danemu budynkowi. Korzyści z tytułu posiadania ogniw fotowoltaicznych jest jeszcze więcej. Warto więc zgłębić temat, by dowiedzieć się jak dużo możemy zyskać instalując wspomniane rozwiązania.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna początkowo była tworzona z myślą o podboju kosmosu. W przestrzeni kosmicznej nie ma innych metod generowania energii elektrycznej jak tylko korzystanie z prądu wytworzonego przez ogniwa fotowoltaiczne. Kilkadziesiąt lat temu, gdy panele fotowoltaiczne były stosowane na promach kosmicznych ich ceny również można było zaliczyć do kosmicznych. Z biegiem czasu zaczęto jednak udoskonalać ogniwa słoneczne w taki sposób, że ceny produkcji spadły. W efekcie powstały takie panele, które może zakupić praktycznie każdy. Zasada działania ogniw fotowoltaicznych jest stosunkowo prosta. Polega ona na tym, że fotony (najmniejsze cząsteczki światła) dostarczane wraz z promieniami słonecznymi uderzają w płytkę krzemową jaka znajduje się w ogniwie fotowoltaicznym. W efekcie dochodzi do wybijania pojedynczych elektronów z tejże płytki. Za nią z kolei powstaje w efekcie napięcie elektryczne, które trzeba tylko odpowiednio magazynować lub na bieżąco zużywać.

Z czego składają się instalacje fotowoltaiczne?

Wspomniane już wcześniej ogniwa fotowoltaiczne to nie wszystko, co musimy zamontować aby wytwarzać darmowy prąd. Wspomniane ogniwa generują prąd stały, który nie może być użytkowany do zasilania naszych urządzeń elektrycznych. Korzystać one muszą z prądu zmiennego o częstotliwości 50 Hz. W związku z tym energia generowana przez panele musi zostać przekonwertowana w prąd zmienny. Do tego zadania wykorzystywany jest inwerter, który często nazywany jest także falownikiem. Dobór falownika jest kluczową kwestią. Należy ją jednak zostawić fachowcom z branży OZE, którzy będą w stanie dobrać odpowiednie urządzenie do ilości oraz mocy ogniw fotowoltaicznych, jakie zdecydowaliśmy się zamontować na dachu naszego domu. Gdy już wszystko zostanie zamontowane i podłączone to będziemy mogli cieszyć się z darmowej energii elektrycznej.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here