Gdzie pasuje wełniany dywan?

0
1152

Naturalny, kunsztownie wykonany dywan z wełny to marzenie wielu osób. Nie tylko pięknie prezentuje się we wnętrzu, ale również ceniony jest za posiadane właściwości. Wełna bowiem nie traci swojej formy, przez wiele lat zachowując pierwotny kształt. Jest odporna na ugniatanie i płowienie, a co więcej wykazuje się umiejętnościami absorpcji i oddawania wilgoci. Co więcej, zapewnia należytą izolację termiczną (w szczególności na ceramicznych i kamiennych posadzkach) i akustyczną (wycisza pomieszczenie z uwagi na obecność specjalnych kanalików wewnątrz włókien). Poza tym, dywany z wełny są przyjazne dla środowiska naturalnego. Nie trudno się zatem dziwić, że w ogromie tylu zalet cieszą się tak dużą popularnością. I choć powstają coraz ładniejsze i lepsze jakościowo dywany z włókien syntetycznych, te z owczej wełny nigdy nie stracą swojego uroku.

Odpowiednia pielęgnacja gwarantem trwałości

Jednak nawet najpiękniejszy dywan z wełny z czasem zatraci naturalne piękno, jeśli jego włókna ulegną nadmiernemu zabrudzeniu czy zniszczeniu. Dlatego podstawowym sposobem, który pozwoli zachować jego dobrą kondycję jest regularne odkurzanie (minimum raz w tygodniu). Zaleca się również, aby przynajmniej 3 razy w roku porządnie go wytrzepać, albowiem tylko silne uderzenia pozwolą pozbyć się piachu, kurzu czy innych zanieczyszczeń, z którymi klasyczny odkurzacz nie będzie umiał sobie poradzić.

Na silniejsze zabrudzenia pomoże odkurzacz piorący. Należy jednak pamiętać, że zarówno gorąca woda niszczy runo dywanów wełnianych, jak również silne detergenty. Dlatego podczas czyszczenia wodą trzeba wykazać się dużą ostrożnością i delikatnością.

Do jakich wnętrz pasuje dywan z wełny?

Wełniany dywan to niezastąpiony element wyposażenia klimatycznej sypialni czy reprezentacyjnego salonu. Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań (mowa o alergii) może również stanowić integralną część pokoju dziecięcego. Idealnie pasuje do wnętrz w stylu Scandi lub pokrewnym – Hygge, w których w towarzystwie drewnianej podłogi, jasnych mebli i zielonej roślinności pozytywnie oddziałuje na zmysły. Co ciekawe, dywany z wełny w równie imponujący sposób podkreślą urok przestrzeni o charakterze industrialnym i loftowych, szczególnie z betonowym wykończeniem. Sprężyste i miękkie włókna ocieplą wystrój takiej przestrzeni, przełamując jej chłodny wydźwięk. Wymieniając style, w których dywan z owczej wełny stanowi polecane wykończenie, nie sposób pominąć aranżacji utrzymanych w eleganckim, klasycznym, jak i nowojorskim koncepcie.

A co z kolorami? Jakie są na topie?

Wśród kolorów, które cieszą się największą popularnością, niewątpliwie można zaliczyć brązy, szarości, beże i ecru. Prym wiodą również modele w czarno-białym wykończeniu, zwłaszcza utrzymane w geometrycznym stylu. Kolorowy dywan z wełny w regularny wzór (np. z motywem koniczyny marokańskiej) uwypukli klasę eleganckiego salonu. Z kolei monochromatyczny, pozbawiony wyrazistych i krzykliwych elementów stanie się atrakcyjnym dodatkiem dla osób ceniących harmonię w bliskim otoczeniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here