Drzewka karłowe – czym się charakteryzują?

0
956

Nie da się ukryć, że ostatnimi czasy drzewka karłowe cieszą się coraz większą popularnością. Wraz z popularnością stają się łatwiej dostępne na rynku, znajdziesz je w sklepie „sadowniczy”. Są to małe roślinki, które pozwolą Ci zyskać dostęp do własnych owoców bez konieczności organizowania dużego ogrodu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sadzonek? Dlaczego warto w nie zainwestować? Jaka jest żywotność drzewka karłowatego? Czy ich owoce są bardziej soczyste i smaczniejsze?  Czym różnią się od drzewek niskopiennych? Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz odpowiedzi na te pytania.

Charakterystyka drzew karłowatych

Po pierwsze pamiętaj, aby nie mylić drzewek karłowatych z drzewkami owocowymi niskopiennymi. Różnica polega na tym, że drzewka karłowate to takie drzewko, które zostało zaszczepione na podkładkach karłowych lub półkarłowych. Drzewo owocowe niskopienne może osiągnąć nawet do siedmiu metrów, a drzewka karłowate jedynie do trzech. Ich największą zaletą jest fakt, że pozwalają zaoszczędzić naprawdę dużo miejsca w ogrodzie. Zbieranie owoców z tych drzewek jest wręcz banalne – przy pomocy drabiny można je dokładnie i bezproblemowo zebrać. Oprócz zbierania z nich owoców, ich nieduża wysokość ułatwia również pielęgnację i cięcie drzew karłowatych. Ponadto te drzewka charakteryzują się tym, że bardzo wcześnie wchodzą w okres owocowania. Już w pierwszym roku po posadzeniu mogą przynosić zbiory! Czy wiesz, że często zdarza się, że owoce, które pozyskane są z drzewek karłowatych mają lepszą jakość, aniżeli owoce zerwane z innych drzew owocowych? Jest to spowodowane faktem, że z racji ich niewielkiego wzrostu, są po prostu lepiej nasłonecznione. Dzięki temu owoce drzewa karłowatego są bardziej soczyste, smaczniejsze oraz mają bardziej rozległy rumieniec.

Ile żyje drzewko karłowate?

Drzewka karłowate dają owoce lepszej jakości, niemniej jednak coś za coś, ponieważ takie drzewko charakteryzuje się krótszym okresem życia. Najczęściej te drzewa dożywają piętnastu lat, a jest to wynikiem słabszego systemu korzeniowego. Pamiętaj, aby je regularne nawozić, dodatkowo te drzewka powinny być sadzone na terenach, które charakteryzują się wysoką jakością gleby – dzięki temu będą dłużej żyć. Trzeba przyznać, że korzeń tej rośliny nie sięga zbyt głęboko po wartości odżywcze, z tego więc powodu w okresie letnim, w czasie gdy jest susza, trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu ich. Aby je wzmocnić można również, podczas obfitego owocowania, zapewnić im podporę. Ma ona za zadanie ochronę drzewka przed złamaniami.

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here