Donice ogrodowe drewniane – jak najlepiej wykorzystać ich potencjał?

Planowanie zieleni w ogrodzie to niełatwe zadanie. Nowoczesne, modne aranżacje architektoniczne wymagają dużego nakładu czasu, środków oraz dostępu do oryginalnych produktów. Czasem jednak, wykorzystując pozornie proste narzędzia, możemy tę pracę znacząco sobie ułatwić. Przykładem są doniczki ogrodowe drewniane – uniwersalne i solidne pojemniki do nasadzeń roślin i drzewek. Jak najlepiej wykorzystać ich potencjał i co możemy znaleźć na naszym rodzimym rynku? Przekonajmy się!

Donice drewniane – więcej niż korytka?

Utarło się skojarzenie, że donice ogrodowe drewniane to zwyczajne, prostokątne korytka, czyli produkty pospolite, które nikną w cieniu bardziej nowoczesnych odpowiedników. Zerknęliśmy jednak w oferty polskich producentów donic ogrodowych, by przekonać się, że to zwyczajny mit. Na rynku dostępnych są dziesiątki modeli, w tym donice wielokątne, donice na bazie koła, donice wzorowane na kształt beczek, donice geometryczne, pasujące do minimalistycznych, nowoczesnych aranżacji, a także donice kaskadowe, dające mnóstwo możliwości nasadzeń w pozycji wertykalnej.

Mnogość kształtów i rozmiarów daje olbrzymie spektrum zastosowań. Doniczki ogrodowe drewniane pozwalają stawiać w ogrodzie drzewka oraz sadzić kwiaty bez potrzeby kopania w ziemi. Dzięki temu roślinność ogrodowa może zostać postawiona np. na ścieżce, na tarasie, na balkonie, w cieniu altany ogrodowej itd.

donice

Fot. Drewniana architektura ogrodowa www.produktyogrodowe.pl

Dlaczego akurat donice drewniane?

Odpowiedzi jest kilka. Przede wszystkim donice ogrodowe z drewna są biodegradowalne i najczęściej dobrze komponują się z pozostałymi elementami ogrodu, takimi jak płoty ogrodzeniowe, altany, meble drewniane, pergole itd. Drewno jest też materiałem stosunkowo trwałym i wytrzymałym. Jeśli tylko dobrze impregnujemy donice drewniane, możemy liczyć, że posłużą nam przed długie lata, odporne na działanie czynników atmosferycznych czy korozji biologicznej.

Donice ogrodowe drewniane służą także roślinom, które w nich rosną. Drewno jest materiałem, który podobnie jak ceramika, korzystnie wpływa na zachowanie równowagi i zapobiega przed nadmiarem wilgoci, która niszczy korzenie i szkodzi roślinom. Warto też zwrócić uwagę na to, że doniczki ogrodowe drewniane mają dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Uderzenie czy silne podmuchy wiatru zwykle nie są dla nich tak groźne, jak dla plastikowych odpowiedników. Doskonale radzą sobie w niskich i wysokich temperaturach, nie trzeba więc specjalnie traktować ich upalnym latem, czy mroźną zimą (czyli np. chować w cień lub do garażu).

donica

Donice drewniane – cena, gdzie kupić?

Proste doniczki ogrodowe w formie korytek lub donice do powieszenia znajdziecie praktycznie w każdym markecie budowlanym lub sklepie branżowym (kwiaciarni, hurtowni itd.). Większe, bardziej okazałe lub oryginalne donice ogrodowe drewniane znajdziecie na stronach producentów (np. polskiej marki BdBurchex). Większość modeli jest katalogowa i cechuje je krótki czas oczekiwania. Na zamówienie możemy jednak zażyczyć sobie modyfikowaną donicę ogrodową, np. z drewna importowanego lub specjalnie zdobioną.

Małe doniczki ogrodowe drewniane nie należą do specjalnie drogich. Cena za donice drewniane w tej kategorii to około 50 – 150 zł. Większe lub bardziej złożone konstrukcyjnie produkty dochodzą do 300 – 400 zł. Oryginalne wyroby mogą kosztować nawet o kilkadziesiąt procent więcej. Wiele firm w Polsce trudni się produkcją rzemieślniczą tego typu donic, a ich produkty to prawdziwe dzieła sztuki.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here