pellet

Ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych i pracowniczych to temat regularnie powracający. Wynika to z dwóch ważnych okoliczności. Po pierwsze, stosowanie paliw opałowych wiąże się z koniecznością poniesienia dużych kosztów, które musimy uiszczać przez cały czas trwania niskich temperatur. Po drugie, do niedawna jeszcze najpopularniejszym sposobem ogrzewania było stosowanie węgla, lub paliw produkowanych w oparciu o ten surowiec. Jak dobrze wiemy, ogrzewanie węglem przynosi wyjątkowo negatywne skutki, zarówno w odniesieniu do naszego lokalnego i globalnego środowiska, jak i naszego własnego zdrowia. Dlatego w ciągu ostatnich lat na popularności zyskały ignorowane dawniej formy paliw opałowych – takie jak pellet. Zapraszamy do lektury, w trakcie której przedstawimy specyfikę tego paliwa oraz podpowiemy – dlaczego warto z niego korzystać.

Pellet – najważniejsze informacje

Czym jest pellet? Jest to paliwo w formie stałej, mające postać drobnego granulatu o stosunkowo jednorodnych kawałkach. Pellet produkowany jest z biomasy – najróżniejszego typu ścinek drzewnych, słomy, traw, liści oraz licznych innych. W składzie pelletu nie znajdują żadne sztuczne dodatki – takie jak kleje czy środki zlepiające. Dzięki temu, podczas spalania pelletu nie uwalniają się żadne dodatkowe zanieczyszczenia.

Pellet produkowany jest metodą sprasowania. Polega ona na obróbce w specjalnych warunkach (między innymi pod wpływem oddziaływania wysokiego ciśnienia oraz temperatury), w taki sposób, by wszystkie składniki połączyły się, bez użycia środków zlepiających. Dzięki temu granulat pelletu jest stosunkowo jednorodny, a jego cząstki mają podobny rozmiar.

Podstawowe parametry pelletu

Pellet stosowany jest zarówno do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, jak i pracowniczych. W obu przypadkach pellet nadaje się do produkcji wymaganej ilości ciepła. Jego wartość opałowa wynosić może od 15 MJ/kg do nawet 20 MJ/kg.

Pellet jest ponadto niezwykle ekologiczny. W rezultacie jego spalania powstaje minimalna ilość takich zanieczyszczeń jak tlenki azotu lub siarki. Emisja dwutlenku węgla jest przy tym niewielka, a uwalniany gaz pochodzi bezpośrednio – z samej biomasy.

Pellet stosuje się między innymi w piecach wyposażonych w tak zwany automatyczny podajnik. Jest to niezwykle praktyczny sposób wytwarzania energii cieplnej. Urządzenia te wyposażone są w specjalny programator, na którym ustawiamy pożądaną przez nas ilość energii cieplnej. Podajnik samoczynnie dobiera pellet (dzięki jego granulowanej formie), dokładając go do wnętrza pieca. W rezultacie cały proces wytwarzania ciepła odbywa się bez naszej pracy (nie musimy „dorzucać do pieca”). Jedynym czekającym nas zadaniem jest oczyszczanie wnętrza kotła z powstającego popiołu.

Gdzie kupować pellet?

Faktem jest, że pellet zyskuje na popularności. Wzrost jego zużycia obserwujemy zarówno w największych miastach Polski (jak Warszawa, Kraków czy Wrocław), jak i poza dużymi centrami miejskimi. W obu przypadkach szczególnie rozchwytywane są worki pelletu, bardziej popularne niż pellet dostępny luzem.

Wśród dostawców działających na terenie naszego kraju, szczególnie wart polecenia jest Pellet Robin, dostępny na stronie pellet-robin.pl. Oferowany przez tego dostawcę pellet jest produkowany wyłącznie z naturalnej biomasy, bez dodatków sztucznych środków zlepiających.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here